"Nie czyń tego, czego nie chcesz, aby tobie uczyniono". Chiny apelują do Japonii
Chiny zaapelowały do Japonii, aby nie wspierała polityki USA mającej na celu tworzenie przeszkód w produkcji mikroukładów w Chinach.
Z taką propozycją szef MSZ Chińskiej Republiki Ludowej Qin Gang zwrócił się do swojego japońskiego kolegi Yoshimasy Hayashiego, jak podaje Bloomberg.
"W przeszłości Stany Zjednoczone bezmyślnie hamowały rozwój przemysłu półprzewodnikowego w Japonii, a teraz powtarzają tę samą starą taktykę z Chinami. Nie rób innym tego, czego nie chcesz, aby tobie zrobiono" – przekazało chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w wydanym po rozmowach Qin Ghana z Hayashim w Pekinie oświadczeniu.
Chiński minister spraw zagranicznych powiedział, że ograniczenia technologiczne tylko wzmocnią pragnienie Pekinu, by osiągnąć technologiczną samowystarczalność.
Mikorczipy
W styczniu 2022 roku Stany Zjednoczone wskazały, że są gotowe ograniczyć eksport mikroczipów do Rosji w przypadku nasilenia agresji na Ukrainę.
W maju 2022 roku wykryto zachodnie mikroukłady w rosyjskich systemach przeciwlotniczych Panzer, śmigłowcach Ka-52 Alligator i pociskach manewrujących Kh-101.
Z kolei w grudniu 2022 roku poinformowano, że Rosjanie otrzymali za pośrednictwem firm pośredniczących mikroczipy o wartości 777 mln dolarów. Są to części produkowane przez firmy Intel, AMD, Texas Instruments, Analog Devices i Infineon.
W ostatnim tygodniu kwietnia 2023 roku japoński rząd podjął decyzję o zaostrzeniu kontroli eksportu sprzętu do produkcji mikroukładów. W sumie lista takich produktów obejmuje 23 produkty, w tym te do produkcji urządzeń półprzewodnikowych i mikroukładów. Oczekuje się, że nowy system kontroli eksportu wejdzie w życie w lipcu.
2 kwietnia 2023 r. Chiny rozpoczęły dochodzenie przeciwko największemu producentowi mikroczipów w Stanach Zjednoczonych.